Wiara w pecha i złe omeny towarzyszy ludzkości od wieków. Choć w XXI wieku wiele osób podchodzi do takich wierzeń z przymrużeniem oka, wciąż spora część z nas kieruje się przesądami w różnych aspektach życia. Jednym z nich jest unikanie przedmiotów uznawanych za pechowe.

Reklama

Jakie przedmioty najczęściej kojarzymy ze złą energią i pechem? Poniżej przedstawiamy kilka przykładów wraz z krótkim omówieniem towarzyszących im przesądów:

Lustro. W wielu kulturach lustra są uważane za portal do innego świata, a podarowanie komuś lustra symbolizuje przekazanie mu własnych problemów i nieszczęść. Dodatkowo, podobno patrzenie w podarowane lustro może ściągnąć pecha na obdarowanego.

Reklama

Nożyczki. Dawanie nożyczek lub innych ostrych przedmiotów może symbolizować przecinanie więzi i relacji, co może prowadzić do konfliktów i kłótni z obdarowaną osobą.

Zegarki. Zegarki są często kojarzone z upływem czasu i zbliżającą się śmiercią, dlatego darowanie komuś zegara może być odbierane jako życzenie mu rychłego zakończenia życia.

Reklama

Puste przedmioty. Dawanie pustych portfeli, pudełek czy innych przedmiotów może symbolizować życzenie komuś ubóstwa i braku.

Perły. Według niektórych przesądów perły mogą symbolizować łzy i żałobę, dlatego dawanie ich w prezencie może być odbierane jako życzenie komuś smutku i cierpienia.

Siedem lat nieszczęścia? Rozbite lustro i inne przesądy

Wiele osób wierzy również w przesądy dotyczące innych przedmiotów, które łącząne są z niefartem.

Rozbite lustro. Patrzenie w rozbite lustro zwiastuje ponoć siedem lat nieszczęścia. Według dawnych wierzeń, w odbiciu lustra uwięziona jest dusza patrzącego, a jej rozbicie powoduje jej rozbicie i utratę ochrony.

Czarny kot. Spotkanie czarnego kota, szczególnie przechodzącego drogę, uważane jest za zwiastun pecha. W wielu kulturach czarne koty kojarzone są z czarami i złymi mocami, a ich pojawienie się miało oznaczać nieszczęście lub śmierć.

Drabina: Przechodzenie pod drabiną uznawane jest za pechowe, ponieważ drabina symbolizuje połączenie ziemskiego i duchowego świata. Przechodzenie pod nią miałoby otwierać bramę dla złych duchów i sprowadzać nieszczęście.

Puste butelki. Pozostawianie pustych butelek na stole miało zwabiać złe duchy i sprowadzać pecha na domowników. Puste butelki symbolizowały bowiem pustkę i niedostatek, których nikt nie chciałby w swoim życiu.

Noże i sztućce ostrzem do góry. Przechowywanie noży i sztućców ostrzem do góry w bloku miało zwiastować kłótnie i konflikty w rodzinie. Ostre krawędzie skierowane do góry miały symbolizować napiętą atmosferę i gotowość do kłótni.

Parasolka rozkładana w domu. Rozkładanie parasola w domu miało sprowadzać pecha na jego mieszkańców. Parasol symbolizował bowiem deszcz i łzy, a jego rozkładanie w pomieszczeniu miało przyciągać negatywną energię.

Liczba 13. Liczba 13 uznawana jest w wielu kulturach za pechową. W chrześcijaństwie wiązana jest z Judaszem, a pechowego znaczenia nabrała po Ostatniej Wieczerzy, podczas której właśnie trzynasty z apostołów zdradził Jezusa.

Pamiętajmy, że wiara w pecha i przesądy jest kwestią indywidualną. Nie ma naukowych dowodów na to, że przedmioty te rzeczywiście przynoszą nieszczęście. Warto jednak znać te wierzenia, aby móc uszanować poglądy innych osób i uniknąć sytuacji, które mogłyby być dla nich niekomfortowe.

Czasami znajomość przesądów może być też źródłem zabawy i żartów, dodając uroku codziennym sytuacjom.