Wigilijne przesądy. Co przynosi pecha w Wigilię?
Wigilia Bożego Narodzenia to szczególny dzień roku, z którym wiąże się wiele zwyczajów - religijnych, obyczajowych i kulinarnych. Istnieją również przesądy, które mówią o tym, że wykonując pewne czynności tego dnia, możemy sprowadzić pecha na siebie i swoich bliskich. Większość z nas traktuje je z przymrużeniem oka, jednak wiele osób woli trzymać się pewnych zasad "na wszelki wypadek".
Czego nie wolno robić w wigilię? Oto najpopularniejsze przesądy wigilijne:
- W Wigilię nie należy nadmiernie wydawać, a szczególnie pożyczać pieniędzy. Mówi się, że „jaka Wigilia, taki cały rok", więc jeśli tego dnia będziemy pożyczać lub marnować pieniądze, następny rok spędzimy martwiąc się o finanse. Panuje przekonanie, że zanim usiądzie się do wieczerzy wigilijnej, dobrze jest oddać wszystkie długi, by w nowy rok wejść z czystą kartą.
- W Wigilię nie wolno sprzątać, prać i szyć. Wszystkie tego typu pracy powinny być wykonane wcześniej. W innym wypadku nie tylko ściągniemy na siebie nieszczęście, ale też następny rok minie nam na żmudnych pracach, które nie przynoszą pieniędzy.
- W Wigilię należy uważać, by się nie przeziębić i nie chorować. Jeśli tak się stanie, to zła wróżba, która mówi o tym, że w najbliższych miesiącach podupadniemy na zdrowiu.
- W Wigilię nie wolno się sprzeczać i kłócić. To ważne, by ten dzień spędzić w dobrej atmosferze. Kłótnia w Wigilię wróży rychłe pogorszenie relacji rodzinnych.
Wigilijne przesądy. Co przynosi szczęście w Wigilię?
Wigilia to magiczny dzień, w czasie którego możemy zapewnić sobie szczęście, zdrowie i dostatek na następny rok. Nie tylko za sprawą życzeń, które otrzymujemy od bliskich, ale również własnych nawyków i zachowań, które mogą przynieść dobrobyt.
Co zrobić w Wigilię "na szczęście"?
- W Wigilię trzeba spróbować wszystkich potraw z wieczerzy. Dzięki temu zapewnimy sobie dostatek w nadchodzącym roku i będziemy mieć pewność, że niczego nam nie zabraknie.
- Dobrze, żeby w Wigilię pierwszą osobą, która przekroczy próg naszego domu, był mężczyzna. Ma to zapewnić całej rodzinie dostatek. Jeśli do domu pierwsza wejdzie kobieta, może to ściągnąć na nas pecha.
- Pod obrus warto wsunąć sianko oraz monetę. Ma to zapewnić rodzinie powodzenie finansowe.
- Po zakończonej wieczerzy dobrze włożyć do portfela łuskę z karpia wigilijnego. Wierzy się, że zapewni pomyślność finansową na cały rok.
- Osoby, które poszukują miłości, w czasie wieczerzy wigilijnej powinny zjeść jabłko. Ma to zagwarantować znalezienie drugiej połówki w nowym roku.
- W czasie wieczerzy wigilijnej powinniśmy zostawić na stole jedno puste nakrycie. Powszechnie wierzy się, że zostawia się je na wypadek, gdyby osoba potrzebująca niespodziewanie zapukała do naszych drzwi. Jednak dawniej miało ono zapewnić miejsce dla osoby zmarłej z rodziny, której zabrakło w ten wieczór.
- O północy warto zajrzeć do zwierząt domowych. Wierzy się, że mogą one wtedy przemówić ludzkim głosem, a jeśli tak się stanie, na pewno będziemy mieć szczęście w nowym roku.