Od 1 sierpnia do 29 sierpnia obchodzone są spasówki lub spasy, święto organizowane po żniwach, gdzie tworzy się potrawy ze świeżo zebranych zbóż lub zbiorów owoców. W dawnych czasach święcono je i częstowano nim bogów. Teraz jest to święto ludowe, obchodzone współcześnie najczęściej na Białorusi. Słowo "spas" pochodzi od słów "spasanie, spasiony, upasiony".

Reklama

Jabłko na szczęście

Obrzędy święcenia odprawiano w wysoko położonych miejscach tj. na wzniesieniach, górach, na skałach lub przy źródłach rzek. Jest spas jabłkowy. Czas ten przypada na połowę sierpnia.

Około 16 sierpnia zazwyczaj nosi się do kościoła gruszki, jabłka, kwiaty i inne dary sadu oraz lasu. W tym czasie kończy się także okres zbierania jagód oraz jeżyn. Jednak królem spasa jest jabłko, które koniecznie należy zjeść tego dnia - w dowolnej formie. Tradycyjnie w tym dniu w domu unosi się aromat jabłek: gospodynie pieką ciasta z jabłkami, gospodarze częstują gości cydrem. Zjedzenie jabłka to gwarancja szczęścia.

Jabłko - owoc symboliczny

Jabłko to owoc, który ma wymiar niezwykle symboliczny. To jabłkiem Ewa podobno skusiła Adama. W mitologii greckiej złote jabłko z napisem "dla najpiękniejszej" rzucone przez boginię Eris podczas wesela Tetydy i Peleusa, stało się przyczyną sporu pomiędzy Herą, Afrodytą i Ateną. Jabłko było symbolem władzy królewskiej.

Jabłko to też starodawne godło władzy królewskiej i cesarskiej, przynależne najpierw jedynie cesarzowi powoli przechodziło degradację , by znaleźć się rękach najpierw wybranych królów, potem w herbach szlacheckich i wreszcie w herbach miast i miasteczek również naszego kraju.

OBSERWUJ nas na WhatsApp