Pierwsza wiosenna pełnia Księżyca nie tylko zwiastuje, że wiosna już nadeszła, ale jest też bardzo ważna dla wyznawców religii chrześcijańskiej. To po niej obchodzone jest Wielkanoc. Zgodnie z tradycją święta te wypadają w pierwszą niedzielę, która wypada właśnie po pierwszej wiosennej pełni.

Reklama

Kiedy wypada pełnia w marcu?

W 2024 roku pierwsza wiosenna pełnia Księżyca wypada 25 marca. Punkt kulminacyjny marcowej pełni nastąpi w poniedziałek, 25 marca o godzinie 8.01 polskiego czasu.

Marcowa pełnia Księżyca nazywana jest bardzo często Robaczą. Inne popularne nazwy to Sokowa Pełnia Księżyca, Pełnia Śmierci, Skrzypiąca Pełnia, Czysta Pełnia oraz Pełnia Klonowa.

Skąd wzięła się nazwa Pełnia Robacza?

Nazwy pełni pochodzą zazwyczaj od terminów, którymi określali je dawni mieszkańcy Ameryki Północnej i Europy. Odnosiły się one zazwyczaj do zjawisk i zmian, które zachodziły w przyrodzie właśnie podczas występowania pełni.

Pełnia Robacza określana również jako krucza lub korowa to pełnia, gdy wiosna nieśmiało budzi się do życia. Przybywa wówczas światła i robi się cieplej. Ożywcza energia pozwala ziemi odtajać a spod jej powierzchni wypełzają robaki, które są pożywieniem dla ptaków. Słychać wówczas krucze krakanie a spod resztek śniegu wyłania się kora drzew.