Grudzień i przesądy

Grudzień to miesiąc kojarzący się przede wszystkim ze świętami Bożego Narodzenia. Jest także nierozerwalnie związany z końcem roku i stanowi z tego powodu okres podsumowań. Wiele osób wierzy, że jest to najbardziej magiczny i wyjątkowy czas w roku. Nie powinny więc dziwić liczne grudniowe przesądy, z których większość dotyczy Wigilii. Poza nimi istnieją jednak również takie, które dotykają innej tematyki niż świąteczna. Zgodnie z nimi, jeśli chcemy uniknąć pecha, powinniśmy powstrzymać się przed niektórymi czynnościami.

Wiele z grudniowych przesądów było popularnych kilkadziesiąt lat temu, a inne są często brane pod uwagę jeszcze dzisiaj. W tym szczególnym okresie w roku warto przypomnieć sobie, jakich zasad przestrzegali nasi przodkowie, aby zapewnić sobie szczęście.

Reklama

Wigilia. Czas na najbardziej znane grudniowe przesądy

Reklama

Najwięcej grudniowych przesądów dotyczy oczywiście najbardziej magicznego wieczoru w roku, a więc Wigilii. Powszechnie znany jest pogląd, zgodnie z którym to, jak wygląda ten dzień może wpływać na to, jak będzie wyglądać cały nadchodzący rok.

Niektóre inne wigilijne przesądy mówią o tym, że:

  • tego dnia nie możemy niczego naprawiać, ponieważ w przeciwnym wypadku cały kolejny rok upłynie nam na tego typu pracach,
  • na wigilijną kolację nie powinno się przybywać w nowych butach, gdyż możemy ściągnąć na siebie pecha,
  • trzeba spróbować wszystkich potraw znajdujących się na wigilijnym stole, aby zapewnić sobie pomyślność w nadchodzącym roku,
  • po zakończonej wieczerzy nie powinniśmy zdmuchiwać stojących na stole świeczek - lepszym wyborem - zgodnie z przesądem - będzie ich zgaszenie przy pomocy palców.

Grudniowe przesądy. Uważajmy na kłótnie, pożyczki i podróże

Kłótnie

W grudniu, a już zwłaszcza w czasie Bożego Narodzenia, unikać powinniśmy wszelkich nieprzyjemnych sytuacji w relacjach z innymi. Postarajmy się więc nie doprowadzać zarówno do drobnych sprzeczek jak i do poważnych kłótni. W ciągu ostatniego miesiąca w roku zapomnijmy o złośliwości i zawiści. Te bowiem mogą sprawić, że otoczy nas negatywna energia, a waśni i sporów nie unikniemy w nadchodzącym roku.

Zgodnie z grudniowymi przesądami musimy także wystrzegać się innego negatywnego uczucia jakim jest zazdrość. W przeciwnym wypadku ryzykujemy, że problemy osoby, której czegoś zazdrościmy, przejdą na nas.

Pieniądze

Ostatni miesiąc w roku nie jest także najlepszym czasem na pożyczanie pieniędzy i zaciąganie kredytów. Najlepiej w nowy rok wejść bez nowych zobowiązań. W przeciwnym wypadku w ciągu najbliższych 12 miesięcy możemy ściągnąć na siebie problemy finansowe. Oczywiście unikanie pożyczania pieniędzy w grudniu może okazać się trudnym zadaniem, zważywszy na fakt, że właśnie wtedy mamy zazwyczaj zdecydowanie więcej wydatków niż w pozostałych miesiącach w roku. Zakup prezentów dla najbliższych, przygotowanie świątecznych smakołyków czy zaopatrzenie się w odpowiednie dekoracje to wydatki, które niejednemu z nas spędzają sen z powiek. Może warto jednak postawić na skromniejsze świętowanie, aby w nowy rok - bez względu na przesądy - nie wkraczać z ujemnym saldem na koncie.

Podróże

Niektórzy uważają również, że ostatni miesiąc roku nie jest dobrym czasem na podróżowanie, szczególnie daleko od domu. Zgodnie z przesądem może to bowiem sprawić, że w nowym roku nie dana nam będzie możliwość jakiegokolwiek wyjazdu. Nasze wojaże odłóżmy więc przynajmniej do stycznia.