26 maja, czyli Dzień Matki zbliża się wielkimi krokami. Tradycyjnie dzień ten obchodzony jest poprzez obdarowywanie mam kwiatami przez ich dzieci. Jakie kwiaty wybrać?
Jakie kwiaty kupować na Dzień Mamy?
Bezpiecznym wyborem mogą być czerwone róże lub czerwone tulipany, które symbolizują miłość, wdzięczność i podziw w tradycji. Dodatkowo popularne jest przekonanie, że szczęście przynosi wręczanie kwiatów w nieparzystej liczbie, więc zwykle obdarowuje się np. jeden, trzy lub pięć kwiatów.
Jakich kwiatów lepiej nie kupować na Dzień Mamy?
Zazwyczaj istnieje zestawienie kwiatów, które są odpowiednie na okres żałoby, oraz takich, których lepiej unikać, by nie przynieść pecha. Należą do nich:
- Chryzantemy i kalie, które utożsamia się z pogrzebami i cmentarzami,
- Cyklameny, które symbolizują separację,
- Żółte tulipany, będące symbolem nieszczęśliwej i beznadziejnej miłości,
- Żółte róże, kojarzone z zazdrością i smutkiem,
- Bukiet z goździków o różnych kolorach, który jest oznaką odrzucenia,
- Żonkile, będące symbolem zazdrości lub ostatecznego rozstania.
- Narcyzy - symbol egoizmu i próżności.
- Wrzosy - oznaczają samotność.
- Margaretki - symbol krzywdy i cierpienia.
- Hortensje - symbol zazdrości.
- Jaskry - symbol niewdzięczności.
- Fiołki - symbol żalu i smutku.
Jakie kolory kwiatów na Dzień Matki?
Przy wyborze kwiatów kolor również ma znaczenie. I tak np. czerwone róże symbolizują miłość, różowe kwiaty symbolizują wdzięczność i uznanie, a niebieskie symbolizują wierność. Lepiej nie wybierać tych w kolorze żółtym, fioletowym i czarnym.
- kwiaty czarne - kolor smutku i tęsknoty, śmierci, żałoby,
- kwiaty żółte - zazdrość, zdrada, fałsz, odrzucona miłość,
- kwiaty fioletowe - smutek, żal,
- kwiaty pomarańczowe - symbolizują zarówno energię, jak i niepewność.
Dodatkowo niektórzy zalecają unikanie wręczania kwiatów w kolorze białym, ponieważ są one tradycyjnie kojarzone z cmentarzem.
Liczba kwiatów ma znaczenie
Kiedy ofiarowujemy pojedynczy kwiat, najczęściej wybieramy róże lub tulipany ozdobione kolorową wstążką. W przypadku bukietów uznaje się, że ich liczba powinna być nieparzysta. Nie jest to kwestia przesądów związanych z nieszczęściem, lecz raczej względów estetycznych - bukiet składający się z pięciu kwiatów prezentuje się lepiej niż ten złożony z czterech. Warto również pamiętać, że w niektórych kręgach społecznych parzysta liczba kwiatów kojarzy się z ceremoniami pogrzebowymi, jednak ta zasada nie ma zastosowania w przypadku bukietów złożonych z większej liczby kwiatów, np. kilkudziesięciu.
Wyjątkiem od tej reguły są bukiety przeznaczone do uczczenia jubileuszy, na przykład wręczane z okazji 10. rocznicy ślubu, gdzie można podarować 10 kwiatów. Podobnie jest z bukietami urodzinowymi, np. popularne są bukiety składające się z 18 róż wręczane z okazji 18. urodzin.